Gdy spotkasz fokę...

Foki na polskim wybrzeżu

Wszystkie ssaki morskie chronione są Ustawą o ochronie przyrody z 2004r. Akt ten obejmuje urzędową ochroną wszystkie foki oraz morświny na terenie Polski. Ustawa ta zakazuje każdemu łapania, niepokojenia (także poprzez fotografowanie lub filmowanie!), polowania, zabijania oraz posiadania żywych lub martwych (także części ich ciał) ssaków morskich. Jedynym wyjątkiem, nie objętym powyższymi zakazami, są podmioty, które uzyskały specjalną zgodę ministerialną. Do nich należy Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która na mocy specjalnego zezwolenia ministra ochrony środowiska ma prawo do prowadzenia obserwacji w terenie, zbierania dokumentacji fotograficznej a także do zabierania z polskich plaż tych zwierząt, których stan wymaga fachowej interwencji a także martwych ssaków morskich oraz ich części. Wszystkie ssaki morskie, po udanej rehabilitacji w helskiej placówce, wypuszczane są z powrotem do ich naturalnego środowiska. 

Ponieważ foki bywają coraz częstszymi gośćmi na polskim wybrzeżu poniżej znajdziecie Państwo kilka wskazówek, których bezwzględnie należy przestrzegać (dla dobra tak swojego, jak i fok) w razie spotkania z tymi zwierzętami. Pamiętajmy, że ich przyszłość zależy od każdego z nas!

PAMIĘTAJ!  

Wszystkie gatunki fok są ustawowo objęte w Polsce ścisłą ochroną! 

Każdy, kto zakłóca im spokój łamie prawo!    

Poniżej przedstawiamy gatunki fok występujące w Bałtyku

Klikając na polskie nazwy gatunkowe fok uzyskasz o nich więcej informacji.


Foka szara (Halichoerus grypus)

Najliczniejszy, choć wciąż zagrożony, gatunek fok zamieszkujący głównie obszar południowego Bałtyku. Jest najczęściej spotykaną foką na polskich plażach.

Obecnie liczebność bałtyckiej populacji foki szarej szacuje się na około 30 tys. osobników. Stan sprzed II wojny światowej to około 100 tysięcy fok.


Foka obrączkowana (nerpa) (Phoca hispida)

Bardzo rzadko spotykana w naszej części Bałtyku. Zamieszkuje głównie obszar Zatoki Botnickiej i, w niewielkiej liczbie Zatoki Fińskiej oraz Zatoki Ryskiej.

Stan populacji bałtyckiej nerpy szacuje się na około 10 tysięcy osobników. Na początku XX wieku żyło ich w Bałtyku około 200 tysięcy.


Foka pospolita (Phoca vitulina)

Najmniej liczny z żyjących  w Bałtyku gatunków fok. Spotkanie z nią należy do prawdziwej rzadkości. Zamieszkuje południowe wybrzeża Szwecji.

Obecnie stan bałtyckiej populacji tego gatunku szacuje się na około 850 osobników, z czego większość zamieszkuje szwedzką wyspę Olandia.


Gdy spotkasz fokę:

Co robić?

  • Nie zbliżaj się! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!

  • Pozwól foce wyjść na brzeg!  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!

  • Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii  plus  601–88–99–40 !

Pamiętaj!

  • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to!

  • Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu ! 

  • Zawiadom Stację Morską UG w Helu!  Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.            

(telefony całodobowe:  601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36)    


<<< POWRÓT